Úvod

Nejdůležitější je zvolit správnou cenu

O své peníze můžete přijít, jestliže zvolíte vysokou, nebo příliš nízkou cenu.

Příklad:
Pan Novotný vlastnil byt 2+1 v Boskovicích a zaručil se tímto bytem za synovu půjčku, kterou syn nesplácel, a tak hrozila exekuce. Pan Novotný žádné velké úspory neměl, protože i o ty ho vypečený synáček připravil, a hrozilo, že o svůj byt přijde. Žádost o půjčku mu byla zamítnuta, a tak se zoufalý pan Novotný rozhodl, že svůj byt prodá, aby o něj nepřišel v exekuci, a splatí synovu půjčku. Potřeboval jednat rychle, a tak se svěřil svým známým a kamarádům a jeden z kamarádů mu nabídl za jeho byt 2 500 000 v hotovosti. Obrátil se na mě a já jeho byt odhadla na 3 700 000 – 3 900 000 tržní ceny. Moje analýza této ceny vyšla z reálných prodejů bytů, které byly podobné bytu pana Novotného a které jsem prodávala v minulosti. Byt jsem v krátkém čase prodala hlavně díky mé databázi klientů, kterou si vedu. S ohledem na hrozící exekuci jsme ho prodali za 3 800 000 Kč. Pan Novotný tak získal o 1 300 000 korun více, než mu nabízel jeho známý, a hlavně o byt nepřišel ve prospěch věřitele. Navíc jsem mu pomohla najít menší byt, na který potřeboval zmíněný zbytek finančních prostředků.

Byla by velká škoda, kdybyste zbytečně přišli o peníze tím, že svoji nemovitost budete prodávat příliš levně. Je také možné, že kupující začne pochybovat a hledat nějakou chybu jen z toho důvodu, že se nemovitost prodává tak lacino – např. nepříjemní sousedé, nevyhovující stav nemovitosti, záplavová zóna. Pokud nebudete chtít s prodejem spěchat, můžete si dovolit cenu mírně nadhodnotit. Získáváte tak prostor pro vyjednávání a snížení ceny v případě, že je zájemce ochoten zaplatit ihned a v hotovosti.

KUPUJÍCÍ MŮŽE TAKÉ ODRADIT TÍM, ŽE SVOU NEMOVITOST UVEDETE DO NABÍDKY S PŘÍLIŠ VYSOKOU CENOU.

Nezískáte je nazpět ani tím, že postupem času slevíte. Mezitím totiž zájemci koupí jinou nemovitost. Ostatní zájemci budou vyčkávat, a i když po čase snížíte cenu tak, že bude přímo úměrná tržní ceně, kupující ztratí zájem z toho důvodu, že se už vaše nemovitost prodává dlouho a že je s ní něco v nepořádku, a nebo stále vyčkává, že cenu ještě snížíte. Čím déle se nemovitost nabízí, tím hůře se pak prodává. Taková nemovitost se nazývá mezi námi makléři – ležák.

Příklad:
Starší majitelé rodinného domu na malé vesničce se na mě obrátili s tím, že chtějí svůj dům prodat. Dům vyžadoval nemalé investice a pouze pro dva lidi byl moc velký, sami už ho nestačili udržovat. Tržní cena činila podle mých zkušeností 7-8 mil. Kč, majitelé však trvali na nabídce za 11 mil. Kč. Dům jsem nabízela přibližně tři měsíce. Zájemců přišlo celkem dvacet, ale žádný se ho  nerozhodl koupit. Nakonec jediní zájemci – mladá rodina – projevili zájem o koupi, a to hlavně z toho důvodu, že měli ve vesnici rodiče a chtěli se přistěhovat k nim blíže. Byli však ochotni zaplatit 7 500 000 Kč. Majitelé však ze svého požadavku neustoupili a požadovali o 3 500 000 Kč více. Když se asi po půl roce majitelé rozhodli cenu snížit, bylo pozdě. Zájemci, kteří nabízeli 7 500 000 Kč, mezitím koupili jiný dům a nikdo další o nemovitost již zájem neprojevil. Po dalších osmi měsících nakonec majitelé dům prodali, ale konečná cena činila 6 500 000 Kč. Zbytečným nasazením nereálně vysoké ceny se prodej domu prodloužil o rok a půl, náklady na provoz stály majitele dalších 180 000 Kč a ztratili 1 000 000 Kč, které jim nabízeli mnou zajištění zájemci.

CENU NEMOVITOSTI MŮŽETE URČIT POROVNÁVACÍ METODOU S OSTATNÍMI NEMOVITOSTMI.

Můžete přímo vyhledat na realitních serverech alespoň osm takových nemovitostí, které se podobají co nejvíce té vaší, a zapsat si ceny v dané lokalitě, technický stav i stáří a jednoduše si vypočítat cenové rozmezí.

Úskalí při takové porovnávací metodě spočívá v tom, že z nabídek nepoznáte, jak dlouho jsou nemovitosti na trhu, jaký je o ně zájem, a tedy zda požadované ceny jsou vůbec reálné. Je dobré se poradit se zkušeným makléřem, protože jenom člověk se zkušenostmi a znalostmi zná reálné prodejní ceny obdobných nemovitostí v konkrétní lokalitě a dokáže určit odhadní cenu.

Konzultace reálné tržní ceny klientům dávám zdarma. Moje analýza tržní ceny  vychází vždy z reálných prodejů srovnatelných nemovitostí v nedávné minulosti. Ovšem o  konečné ceně se vždy rozhoduje v místě a v čase. Čím větší  totiž nabídka podobné nemovitosti a menší poptávka je, tím více pak cena nemovitosti klesá a obráceně.

Compare