Odhad tržní ceny nemovitosti

Jakou cenu zvolit?

Při prodeji nemovitosti je velice důležité znát tržní cenu své nemovitosti.

Nechat posuzovat tržní cenu velkou realitní kancelář, kde působí mnoho realitních makléřů a většinou každý z nich usiluje o to, aby se právě „jeho“ nemovitost prodala co nejrychleji, to není zrovna nejlepší řešení. Kromě toho velké realitní kanceláře, které jsou mnohdy plné takzvaných střelců, jejichž ceny jsou často naprosto mimo realitu, není možné brát vážně.

Znaleckým odhadem se také nelze řídit, i když je přesnější než střelecký odhad nezkušených makléřů. Odhadnutá hodnota nemovitosti se může lišit od hodnoty, za kterou by bylo možné nemovitost prodat. V tomto případě byste také mohli přijít o své peníze.

Prvotní cena

Stanovit si vysokou cenu a poté ji upravovat v průběhu prodeje je také špatný nápad. Vážní zájemci, kteří mají opravdu zájem koupit nějakou nemovitost, sledují realitní servery každý den. Budou mít tedy dokonalý přehled o tom, za jakou cenu se vaše nemovitost začala nabízet a jak se její cena pohybuje. Pokud po nějakém čase půjdete s cenou dolů, vaše nemovitost bude na potenciální kupující působit nedůvěryhodně. Při jednání s takovým kupujícím je téměř jisté, že se bude ohrazovat tím, že se s cenou již v minulosti šlo dolů, a proto nebude problém slevit ještě více. Tímto se dostanete do bodu, kdy budete muset slevit, a přijdete proto o své peníze.

Pokud bude cena nastavena správně, vše bude zpracováno po vizuální stránce a nemovitost bude zaštítěna realitní kanceláří, jež má ve svém okolí již dobré jméno, měli by se první zájemci objevit během jednoho dne. Právě v tuto chvíli, kdy je na trh uvedena nová nemovitost, je největší šance získat kupce. Pokud by nebylo vše správně nastavené, nemovitost může zůstat v inzerci jako tzv. „ležák“ a postupem času o ni bude zájem klesat. Pak nezbyde nic jiného, než slevit a opět přijít o své peníze.

Jak stanovit cenu?

Při stanovování ceny je třeba dát stranou emoce a vztah, který máte ke své nemovitosti. Potenciálnímu zájemci je lhostejné, jaký je váš vztah k vaší nemovitosti. Zájemce bude zajímat technický stav nemovitosti, dispozice, lokalita, ve které se nemovitost nachází, a dopravní dostupnost.

Cena se odvíjí také podle realitního trhu. Nejde postupovat tak, že nemovitosti o stejné velikosti mají automaticky stejnou cenu. Ceny nemovitostí se liší podle lokality, takže dům v jedné části města může mít úplně jinou cenu než stejný dům na opačném konci. V České republice během posledních let ceny nemovitostí stále stoupaly. Předpokládá se, že tento trend bude i dále pokračovat, takže by nemovitosti neměly jít s cenou dolů.

Pro koho je důležité stanovit tržní cenu?

Jak jsem již zmínila výše, je třeba odsunout stranou emoce a vztah k nemovitosti. Při rozvodovém nebo dědickém řízení nebo při prodeji z jiných důvodů je třeba zachovat chladnou hlavu a postupovat maximálně obezřetně. Pokud tohle není ve vašich silách, je nejlepším řešením nechat vše na někom, kdo se v prodejích nemovitostí již nějaký čas pohybuje.

Jak stanovuji tržní cenu nemovitostí?

Vaši nemovitost srovnám s tím, za jakou cenu se aktuálně prodávají podobné nemovitosti. Při stanovování ceny přihlédnu ke všem specifikům, jako je například to, kde se vaše nemovitost nachází, co je v jejím okolí, za jaké ceny nabízí nemovitosti konkurence (Dbám při tom důsledně na technický stav nemovitosti, takže pokud prodáváte byt 2+1 po rekonstrukci a ve stejné lokalitě se nachází byt 2+1 bez rekonstrukce, je důležité tento fakt zdůraznit všem zájemcům. Zájemci budou mít samozřejmě o zrekonstruovaný byt mnohem větší zájem.).

Cena odhadu tržní ceny se liší. Pokud budu nabízet vaši nemovitost, je pro vás tato služba zcela zdarma.